GYKOVYSAT-Deník

CANSAT tým Gymnázia a SOŠZE Vyškov

Zpět na hlavní stránku

Nová čidla

Konečně dorazila čidla pro náš satelit! Po jejich pouti až z dalekého Texasu dorazila k nám a my s nimi okamžitě začali pracovat. Hardwareáři si vzali na starosti zapojení jednotlivých čidel na bázi OpenCanSat a softwareáři začali s programováním ještě dříve, než vůbec pořádně věděli, co budou programovat. Lhali bychom, kdybychom tvrdili, že nejsme v časovém pressu nebo že mírně nestíháme, tím spíš ale v týmu panuje přátelská a kolektivní atmosféra jako snad nikdy předtím. Jeden pomáhá druhému a s maximálním přesvědčením bojujeme s časem a zaím se to daří, tak držte palce do finále...

Ukliďme si svět

Tři z našich členů společne se svojí třídou vyrazili v rámci zeměpisu uklízet svět. Za přispění a obrovské pomoci společnosti RESPONO jsme sesbírali a odvezli 20 pytlů odpadu. Jako zajímavosti můžeme uvěst dveře od lednice, kolo, koberec, počítač nebo větrák. Tímto příspěvkem bychom chtěli ještě jednou poděkovat všem zůčastněným a společnosti RESPONO. Po této akci jsme také spustili internetovou kampaň koneckeců, která je zaměřena na lidi všeho věku a bere si za cíl donutit lidi mluvit a začít jednat v otázkách ekologie, třídění a úklidu

Propaganda za každou cenu ;)

Jak jste již možná mohli slyšet, propagace hraje v soutěži cansat významnou roli a lze za ni získat pár cenných bodů. Zorganizovali jsme otevřenou schůzku týmu a účast, byť nebyla nejhojnější, mile předčila naše očekávíní. Dali jsme lidem možnost se otevřeně zeptat, rádi jsme odpověděli, společně jsme si užili odpoledne a v neposlední řadě jsme také rozdali pár propagačních předmětů. Děkujeme všem, co přišli a doufáme, že si schůzku s fanoušky budeme moci zopakovat. Když už jsme byli u těch propagačních předmětů... Máte se na co těšit! Ve fotkách je drobná ukázka tzv. "konečného řešení propagandistické otázky"

Práce čím dál víc

Pracujeme teď převážně samostatně, proto nevycházejí články o schůzkách. V rámci propagace vytváříme ekologickou ploatformu GyKoVySAT a hledáme sponzory. Další část nás pak pracuje na instalaci a programování senzorů, modelování obalu na sateli a programování všeho druhu. V neposlední řadě potom všichni pracujeme na modelování a výrobě propagačních předmětů, neboť chceme mít jejich pestrou paletu, jež zaujme něčím člověka v každém věku. Mimo propisek a žetonů do nákupních košíků pracujeme na květináčích, karabinách na klíče, kapesních příborech nebo třeba náramcích. ohle všechno tvoříme na 3Dtiskárně z recyklovatelných plastů.

Novinky

Po úspěšném semifinále a postupu do republikového finále jsme si řekli, že nenecháme nic náhodě a tak jsme dali do našeho projektu vše, co jsme mohli. První věc, na kterou se můžete těšit, bude náš web zpřístupněn ve více jazycích tak, aby si o nás mohl přečíst opravdu každý. Dále jsme chtěli propagovat náš projekt skrze krátkou sérii videí, které budou vydány v následujících několika týdnech. Dali jsme si záležet na spoustě detailů, tak snad se Vám budou videa líbit. Samozřejmě to nejdůležitější co jsme museli do finále stihnout, byl obal našeho gykovysatu. Rozhodli jsme se pro válec s kulatými otvory pro proudění vzduchu a celkové odlehčeni konstrukce. Obal bude udělaný na 3D tiskárně, kterou nám poskytla naše škola. Co se týče materiálu, tak tím bude ABS plast a to díky jeho dobrým vlastnostem a ceně. Zařizujeme samozřejmě i nová čidla bádáme nad tím, jak je převést do režimu spánku při kterém by méně zatěžovaly naši baterii.

Cansat volá domů

Naše šestá schůzka probíhala jako obvykle v učebně fyziky. Sešli jsme se kolem druhé hodiny a začali řešit hlavní problémy. Například jsme potřebovali vyřešit, v jakém programu budeme vytvářet obal na náš satelit. Nejvíce nás tlačil čas ve výběru antény. Došly nám informace s přidělenou frekvencí a tak jsme začali hledat anténu, která by byla schopna propojit satelit s jeho pozemní části, když se bude nacházet v kilometrové výšce. Protože se nám nedařilo žádnou vhodnou anténu najít,a tak jsme si to dali za úkol na vyhledání na doma.

Schůzka 5

Pátá schůzka proběhla v pátek 21.12. 2018 a jejím hlavním tématem byl výběr a případné objednání týmových mikin. Bylo předneseno mnoho zajímavých návrhů na jejich design, ale ani jeden z nich nebyl jednohlasně přijat. Tento problém byl způsoben nadměrně vysokou cenou, respektive čím zajímavější a pestřejší motiv byl navrhnut, tím větší byla jeho cena. Proto bylo tedy usneseno, že symbolem týmu se nestanou mikiny, nýbrž vlajky. Tímto řešením byly odstraněny veškeré nesrovnalosti, a tudíž bylo možné soustředit se na ostatní úkoly. Sami posuďte, jak moc se nám asi mohlo podařit přilákat pozornost...

Schůzka 4

Naše další schůzka proběhla v pátek 30. listopadu. Díky tomu, že už nám pár dní před tím přišel balíček součástek - openCansat kit, jsme se mohli pustit do stavění. Nedbaje návodu na internetu, jsme jej sestavili podle titěrného nákresu na obalu od součástek. O to šťastnější jsme byli, když se nám ho podařilo i zprovoznit a zárodek satelitu začal měřit data. Tuto práci jsme natáčeli, abychom ji později mohli zveřejnit na našem webu. V závěru schůzky jsme ještě pracovali na našich webových stránkách a snažili se vyřešit problémy s nimi spjaté.

Video

Několik našich sledujících už vidělo naše představovací video. Snažili jsme se v něm zachytit vše podstatné o dění v týmu a doufáme, že poslouží jako odpověď na otýzky nově příchozích. Pokud se Vám video líbí, neváhejte a sdílejte, ať je nás co nejvíce. Děkujeme za podporu.

Peklo s webem

Každý, kdo už zkusil něco naprogramovat dozajisté ví, jak banální chyba dokáže celý jeho výtvor úplně rozhodit, a jak se taková chyba těžce hledá. Každý projekt musí mít i své obtížné stránky, no a prvním našim problémem bylo propojení anglické verze webu s tou českou. Technika občas neposlechne, a tak se naše webová stránka sice překypovala barvami, ale ne těmi, kterými měla. Anebo proměnila každé slovo na změť náhodných znaků. Členy týmu to velice znervozňovalo a stránka se rychle stala terčem našich vtipů a důvodem pro drobné hádky. Naštěstí se ale po několika hodinách hledání podařilo příkazem „/div>“ stránku opravit a tým zase funguje jak má.

Je to i o vaší pomoci…

Blíží se nám termíny a mimo jiné nás trápí i to, jak na projekt přilákat další lidi. Jedním ze skvělých nápadů byla objednávka týmového oblečení, a tak byla schůzka 14. 12. 2018 hlavně o tom, jak by mělo oblečení vypadat a co to vlastně bude. Náš tým překypuje různými názory, přičemž se snažíme vždy udělat mezi nimi kompromis. Nakonec se vyjevila jako nejlepší možnost obsahující tmavě modré mikiny se zadním potiskem našeho loga, ale netušíme přes kterou firmu si tyto mikiny opatřit. Také jsme přemýšleli se kterou firmou se spojit, abychom za sponzorské dary mohli posílat drobné propagační a upomínkové předměty, takže prosím, pokud o někom víte, neváhejte nás kontaktovat.

Schůzka 3

Schůzka č. 3 probíhala 27. 11. 2018 v den otevřených dveří v Gymnáziu a SOŠZE Vyškov od 11:00 do 14:00. Hlavním úkolem pro tento den byl test padáku, který proběhl velice úspěšně. Dokonce byl při druhém pokusu proložen vtipnou chvilkou, při níž se zdálo, že bude poškozen automobil jednoho z profesorů. Druhým úkolem bylo stanoveno setkání s grafickým návrhářem, se kterým jsme se dohodli na stylu a barvě webové stránky a vzhledu loga. Je také důležité zmínit, že prolnutí schůzky s dnem otevřených dveří velice podpořilo propagaci našeho týmu a seznámilo mnoho nových lidí se soutěží CanSat.

Proč to děláme?

Naše civilizace mění svět. A naneštěstí ne uplně šťastnou cestou. Průmysl značně znečišťuje ovzduší a to má navíc za následek klimatickou změnu. Každého asi děsí představa života bez zimního sněhu, či lyžování a s letními teplotami značně přes 40°C. Proto musí lidstvo změnit svůj přístup ke znečištění ovzduší a jak doufáme, náš projekt by tomu mohl alespoň minimálně napomoct.

Schůzka 2

V pátek 16. listopadu jsme se sešli na naší další – oficiálně druhé schůzce. Probírali jsme, jak uděláme naši webovou stránku, od technických detailů až po její design a celkový vzhled. S tím, jak bude stránka vypadat, jsme i nakousli podobu našeho loga a ukázali si pár návrhů. Zatím ještě nemáme všechny potřebné součástky a vybavení, které bychom mohli začít programovat nebo skládat, uvažovali jsme však nad tím, jak satelit přistane a jaký padák použijeme. Nakonec jsme vybrali padák o průměru 700 mm, který se obvykle využívá při testování modelů. Dohodli jsme se, že až padák obdržíme, vyzkoušíme ho v praxi.

První Schůzka

Naše první schůzka byla spíše seznamovací. Zjistili jsme na ní, kdo se na projektu podílí a začali s rozdělováním funkcí. Když jsme se zhruba domluvili na jednotlivých pozicích, zaposlouchali jsme se do přednášky, kterou nám odprezentoval pan učitel Hájek. Ten byl den před tím v Praze, aby zjistil potřebné informace o projektu cansat. Po jeho prezentaci jsme se dohodli na příští schůzce opět v pátek a s tím jsme schůzku ukončili.

Co je to CANSAT?

Jedná se o mezinárodní týmovou soutěž studentů středních škol. Úkolem je připravit sondu, jakýsi miniaturní satelit. Ten se následně vynesen raketou či dronem do výšky až 1,5 km. Během sestupu pak satelit získává data, která v reálném čase odesílá pozemnímu řídícímu středisku. Zpočátku se soutěž CanSat konala pouze v Japonsku a Spojených státech amerických, brzy si však získala příznivce po celém světě. O vysoké úrovni pak asi nejlépe vypovídá to, že pro Evropu není pořadatelem soutěže nikdo menší než samotná Evropská vesmírná agentura ESA.

Mockrát děkujeme našim sponzorům a podporovatelům

Každá koruna nám pomůže